כה אמר זבולוני


חשבונות לאומיים
כמה גביעי קוטג' אפשר לקנות בתקציב ההתנחלויות השנתי? כמה ק"מ של רכבת תחתית אפשר לבנות בתקציב זה?
קרן צוריאל–הררי
25/05/2003 10:15:00הטבה שנתית במס-הכנסה להתנחלויות שווה ל-15,471 קצבאות זיקנה שנתיות. כל הכבישים העוקפים שהוקמו בשטחים ב-2001 שווים ל-38,374,945 כיכרות לחם אחיד. תגמולי מילואים שנתיים לשמירה על מאחזים בלתי חוקיים שקולים ל-4.55 משכורות שנתיות של מורה. תקציב ההתנחלויות ל-2002 שקול ל-343,230 מקלטי טלוויזיה, או 7.76 ק"מ של רכבת תחתית בתל-אביב, או 474,680,851 גביעי קוטג'.

אל המשוואות הללו מכוון ה"מתנחלון", מחשבון לשקלול עלויות אחזקת התנחלויות בשטחים והערך האלטרנטיבי שלהן, אם היו מופנות לצרכים החברתיים. על ההמצאה - שהושקה באינטרנט לפני כשבועיים - חתום אלי זבולוני, איש מחשבים שחוטא מדי פעם בכתיבה בעיתון "העיר", בעיקר בנושאים חברתיים.

את הנתונים החברתיים, בצד השמאלי של המשוואה, אסף מאתרים רשמיים של גופים ציבוריים כמו הלמ"ס וביטוח לאומי. בהיעדר נתונים רשמיים, אומר זבולוני, הנתונים על עלויות ההתנחלויות, בצד הימני של המשוואה, הגיעו ממחקר של שלום עכשיו.

מה גורם לאדם לקום בבוקר ולתכנת "מתנחלון"?

"רציתי להראות אחד מול השני, בפרט בימים אלה, כשמקצצים, כמה ההתנחלויות שוות. הרבה פעמים אמרנו שאנחנו שופכים שם הרבה כסף, ורציתי להמחיש את זה. הלוואי וזה היה מגיע לכל אזרח, ולא רק לגולשי האינטרנט".

אילו תגובות קיבלת?

"היו תגובות של 'כל הכבוד' ו'נחמד מאוד', אבל בעיקר תגובות מהצד השני. הרבה מאוד עשו חיבור לשואה. איכשהו הצליחו למצוא קשר בין 'מתנחלון' ליהודון, למרות ש'מתנחלון' זה ממחשבון. אמרו לי, 'כדאי שתעבוד בשירות הנאצים', או 'נאצי שכמוך'. אני חושב שמה שגרם להצלחה מצד אחד ולגל הנאצות מצד שני, זה פשטות הדבר הזה, שנותן מכה בבטן הרכה".

איומים?

"בינתיים לא היו. חלק אמרו לי, 'אתה בוגד, כדאי שתיעלם מהארץ'".

איך נעשה החישוב?

"כל החישובים מתייחסים ליחידה אחת, מתנחל אחד. אם מכפילים את זה ב-250 אלף מתנחלים, יוצאים מספרים מאוד מאוד גדולים".


לחצו לכתבה ב"גלובס"

לשאר המאמרים של אלי זבולוני