כה אמר זבולוני
Bookmark and Share
 
11/4/1997
גישושי שבת - עם ענת עצמון - החיתול הממוחשב
רדיוס"
 
תקציר: בעקבות השידור הקודם (המחשב הלביש) מתמקד בחדוש שיקסום להורים רבים: החיתול וה- BABYGROW הממחושבים.
אסור להחמיץ: חיישן הבכי ופונקציית הרגעת התינוק.


[00:10] ענת עצמון: אז ככה, אנחנו בפינתנו הטכנולוגית מה, מחשבים מה, הדברים שיהיו בעתיד. ואיתנו באולפן אלי זבולוני. בוקר טוב!
[00:23] אלי זבולוני: בוקר טוב ענת.
[00:24] ענת עצמון: יש לך איזה משהו, איזה מצה משוכללת לפסח, אולי?
[00:27] אלי זבולוני: זה בשבוע הבא. נתת לי רעיון לגמרי. אבל השבוע דווקא נדבר על הרחבה של משהו שדיברנו עליו בשבוע שעבר, ועל מנת להזכיר למאזינים בשבוע שעבר דיברנו על המחשב הנלבש, או המולבש.
[00:40] אלי זבולוני: והרעיון היה שעל מנת שהמחשב יהיה איתנו בלכתנו ובבואנו, אנחנו תופרים את חלקי המחשב אל תוך הבגד, והוא נמצא איתנו כל הזמן.
[00:47] אלי זבולוני: היום אנחנו נדבר על החיתול והבייבי-גרו הממוחשבים. חדש לגמרי. הרעיון: מבחינה טכנית זה בערך אותו דבר. כלומר נתפור לתוך החיתול או הבייבי-גרו כל מיני רכיבים של מחשב, טכנית איך זה נעשה, זה לא בדיוק מעניין אותנו.
[01:03] אלי זבולוני: בואי נראה מה השימושים הרציניים שאנחנו יכולים לעשות עם הדבר הזה.
[01:05] אלי זבולוני: דבר ראשון – החיתול. מטבע הדברים החיתול צריך למלא את תכליתו הרגילה, כלומר לשמש בתור חיתול. אבל, מאחר ויש בו גם חיישנים, ברגע שבאמת קרתה התופעה אשר לשמה נוצר החיתול, החיתול יכול לאותת לאם, שהיא כמובן לובשת את השמלה הממוחשבת שלה, לאם או לאב – כן.
[01:23] ענת עצמון: בדיוק.
[01:24] אלי זבולוני: בדיוק. קרה המקרה, אנא החליפונו נא. באותו זמן הוא יכול גם איכשהו לשדר פקודה קטנה לבייבי-גרו הממוחשב: אנא תרגיע את הילד, ועוד מעט נדבר איך מרגיעים.
[01:35] אלי זבולוני: אבל זה היה חיתול, שבאמת הפונקציה שלו היא אחת ויחידה. בואי נתרכז בבייבי-גרו שזה משהו באמת הרבה הרבה יותר גדול.
[01:41] אלי זבולוני: דבר ראשון הבייבי גרו, אנחנו רוצים שגם ידווח לאם או לאב על מצבו של התינוק וגם להרגיע את התינוק.
[01:48] ענת עצמון: הבייבי-גרו רק כדי להבהיר, זה מין אוברול כזה שמלבישים לתינוק.
[01:52] אלי זבולוני: חשבתי שזו מילה ידועה.
[01:53] ענת עצמון: אני יודעת? לי זה ידוע, אבל, לא תמיד.
[01:56] אלי זבולוני: בגד של תינוק שבתוכו יש רכיבים של מחשב, איכשהו יש לו קצת חוכמה מעבר להיותו סתם בגד רגיל.
[02:02] אלי זבולוני: דבר ראשון, אנחנו רוצים שהבגד הזה ידווח כל הזמן על מצב בריאותו של התינוק. כלומר יש שם מדי-חום, מדי לחץ-דם וכל הדברים האלה. הוא לא צריך לדווח כל הזמן, כי האם או האב הם לא רופאים, אבל רק אם יש איזה תקלה או משהו כזה, מיד משדרים אות של חרום.
[02:17] אלי זבולוני: דרך אגב, המד-חום יכול להיות במוצץ. כלומר כשהתינוק לוקח את המוצץ, והוא לוקח רוב הזמן את המוצץ, מיד.
[02:22] ענת עצמון: זה כבר קיים, אני יודעת.
[02:24] אלי זבולוני: אוקי. את רואה, אנחנו לא ממציאים דברים חדשים. כמובן שיכול להיות גם סוג של מד-חום חיצוני שבודק את הטמפרטורה באוויר, ואז באמת אם קר מדי, אנחנו מפעילים יחידת חימום בתוך הבייבי-גרו, ולהיפך.
[02:36] אלי זבולוני: בנוסף, יש כמובן עוד כל מיני פונקציות שהבייבי-גרו יכול להגיד כל הזמן לאמא איפה נמצא הילד, ולהרגיע את הילד ולספר לו סיפורים וכן הלאה.
[02:43] אלי זבולוני: אבל בואי נדבר על שני הדברים שלדעתי, ואת תסכימי איתי אני בטוח, הם הדברים שיהפכו את כל גידול הילדים, על פניו.
[02:50] אלי זבולוני: דבר ראשון, זה עניין ההשכמה. אנשים מבוגרים בדרך כלל קמים בשעות כמו 9, 10, 11 אבל! מתי את קמת הבוקר, ענת?
[02:58] ענת עצמון: שש וחצי, מחר יום הולדת.
[03:00] אלי זבולוני: למה קמת ב- שש וחצי? לא בגלל שקמת בשש וחצי באופן טבעי.
[03:03] ענת עצמון: לא. איזה זאטוט קטן וחמוד העיר אותי.
[03:05] אלי זבולוני: יפה. כי בדרך כלל הקטן התעורר ולא היה לו מה לעשות. אבל בואי נניח שהבייבי-גרו כשהוא מזהה, שהתינוק, ילדך החמוד, התעורר, הוא מספר לו סיפור קטן. אני לא מרחיב למאכיל אותו וכן הלאה.
[03:16] אלי זבולוני: מספר סיפור, מרגיע אותו וכן הלאה. עוד שתי שעות שינה נוספו לך! זה דבר אחד.
[03:21] ענת עצמון: החיוך לא מש מפי.
[03:24] אלי זבולוני: דבר שני, באמת, זה נניח שיש לנו בבייבי-גרו הזה, "חיישן הבכי". כלומר ברגע שהתינוק מתחיל לבכות מסיבה כל שהיא, אז באמת, יש פעולות שבדרך כלל אם הבכי הוא לא קטסטרופאלי, יש פעולות שאיתן אפשר להרגיע את הילד.
[03:36] אלי זבולוני: לספר לו סיפורים, להקריא לו כל מיני דברים, וכמובן להשמיע מוזיקה. אז אם פעם למשל, אני זוכר, לי שרו: אמא יקרה לי, יקרה. היום ישמיעו לו מאקארנה ודברים כאלה, אבל זה לא משנה. זה יעבוד.
[03:50] ענת עצמון: מה שנותר זה רק לחבק אותו, וזהו. והילד מיתגדל לו לבד.
[03:55] אלי זבולוני: מתגדל לו לבד, ואנחנו לא רוצים להגיע לכיוון שגם הבייבי-גרו יחבק וכן הלאה.
[04:01] ענת עצמון: אני ניסיתי כן. משהו, בכל זאת, לא נעים. אין מילים בפי, אלי.
[04:06] אלי זבולוני: מוצא חן בעינייך.
[04:07] ענת עצמון: יש אלמנטים, כן. תשמע, איפה קונים את החליפה הזאת?
[04:11] אלי זבולוני: זה כעת נמצא על שולחן השרטוט. ובאמת אולי כדאי שנעבוד על זה. כי אני רואה שזה אחד הדברים שהכי מצאו חן בעינייך עד עכשיו.
[04:18] ענת עצמון: העניין של הבוקר, מצא חן בעייני. סמדר שיר נמצאת בחו"ל, נראה לי שאתה החלפת ושילבת אותך במקומה יוצא מן הכלל. לכל ההורים המשכימים קום, וכדומה. חג שמח אלי.
[04:30] אלי זבולוני: חג שמח ענת.
[04:31] ענת עצמון: אנחנו עוד נתראה אולי לפני החג. ותודה רבה, ותחשבו על זה. ותוך כדי הפרסומות, לחשוב על זה.